Zapraszamy na zajęcia 23.01.2021

9.00 – cały dzień   Czytanki Sowy Usi - YouTube

O dziewczynce, która chciała ocalić książki. Czyta dr Magdalena Szubka

Autor: Klaus Hagerup, Ilustracje: Lisa Aisato, Wydawnictwo: Czarna Owca 2019

Jest to historia o dziewczynce, która postanawia ocalić zapomniane książki i w ten sposób uratować mieszkających w nich bohaterów. Historia o miłościi szacunku do książek oraz bezgranicznej wyobraźni, która pozwala przemierzać inne światy zdobywając mnóstwo nowych przyjaciół. Opowieść o strachu przed starością i przed tym co wydarzy się w przyszłości, ale również o przezwyciężaniu lęków. Bo nie powinniśmy bać się tego, czego nie znamy. Magiczna opowieść, która zaraża miłością do świata książek i zachęca do refleksji.

9.00 – 10.00  Wykład online na żywo  ZOOM

Największe odkrycia największego teleskopu.  mgr Damian Jabłeka

Cały świat obiegła informacja o uszkodzeniu, a później zawaleniu się największego radioteleskopu Arecibo.
Jakich wielkich odkryć dokonano dzięki temu instrumentowi? Czy używali go także Polacy? Jak podsłuchuje się Wszechświat?
Na czym polega obserwacja radiowa i czym różni się od obserwacji przez lornetkę czy teleskop?
Czy radioteleskop może tylko słuchać, a może można coś szepnąć w kosmos!
Razem znajdziemy odpowiedzi na te pytania i zastanowimy się czy zniszczony gigant w Arecibo ma już godnego następcę.

10.30 – 11.30 Wykład online na żywo dla studentów i rodziców  ZOOM

Fonoholizm w natarciu, czyli o wpływie nadużywania smartfona na zdrowie. dr Aneta Mika, prof. oświaty

Podczas wykładu odpowiemy sobie na pytanie, co dzieje się z umysłem i ciałem, gdy człowiek przestaje być właścicielem smartfona, a zamiast tego, smartfon staje się „właścicielem” człowieka.
Dzięki prostym doświadczeniom dowiecie się też, w jaki sposób wielogodzinne korzystanie ze smartfona wpływa na nasze zdrowie, a w szczególności na naszą sylwetkę i jak możemy temu zjawisku skutecznie zapobiegać.

12.00 – 13.00  Wykład online na żywo ZOOM

Co nam grozi w kosmosie? Czy i kiedy postawimy stopę na innych planetach?  dr hab. Sławomir Wronka

Gdy na naszej planecie Ziemi niewiele pozostało miejsc niezbadanych, a rozwój technologii pozwala na realistyczne kreślenie śmiałych planów - ludzie patrzą w niebo. Blask niezliczonej liczby gwiazd zachęca i pociąga do nowych odkryć, do podboju kosmosu. Jak daleko jesteśmy od zasiedlenia innych planet lub chociażby do ich odwiedzenia? Czy niesamowite przygody, dreszcz emocji i chwała odkrywców czekają na Was? A może dopiero na kolejne pokolenia?Zapraszam na wykład, w trakcie którego opowiem o zagrożeniach i wyzwaniach stojących przed podróżnikami przyszłości.

13.30 – 14.30 Wykład online na żywo ZOOM

Magia kina – jak czarują nas filmowcy? mgr Michał Kołdras

Przemysł filmowy od lat przyciąga przed ekrany kin miliony widzów z całego świata. Jak wygląda przepis na udany film? Czy wysoki budżet i skomplikowane efekty specjalne wystarczą by zatrzymać widza do końca seansu? Dlaczego chcemy wydać pieniądze na seans filmowy?
Na te i inne pytania odpowiemy na naszym najbliższym spotkaniu. Zapraszam serdecznie! Michał Kołdras.

14.45 – 15.30  Warsztaty  ZOOM

Sztuka filmowania – odkryj tajniki tworzenia filmów.  mgr Michał Kołdras

W dzisiejszych czasach kontakt z filmem jest naszą codziennością, ale czy potrafimy poprzez filmowanie opowiedzieć historię, która zainteresuje naszych widzów? Jak rozpocząć przygodę z filmem i ustrzec się przed najczęściej popełnianymi błędami? Na te i inne pytania związane z produkcją filmową odpowiedzi padną podczas 45 minutowego seminarium organizowanego w ramach zaproszenia do późniejszych warsztatów filmowych online.